Güncel

Torun: Yargı eliyle hukuk skandalı

“Kuranın nasıl yapılacağını kendileri belirlediler, sonra çamura yattılar”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İzmir Menemen Belediye Başkanvekilliği için yapılan kura çekiminin yürütmesinin durdurulmasına tepki gösterdi. Torun, “Her fırsatta ‘milli irade’diyenler, şimdi milli iradeyi gasp etme, hukuku da buna alet etme peşindeler. Mahkemenin bu kararı bizim için yok hükmündedir.Menemen halkının iradesinin çalınmasına, milli irade hırsızlığına asla izin vermeyeceğiz” dedi. Torun, söz konusu kura çekimi ile ilgili tüm kuralların Adalet ve Kalkınma Partili yöneticiler tarafından belirlendiğini ancak kendi adayları seçilemeyince “çamura yatıldığını” ifade etti.

Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un yazılı açıklaması şöyle:

“Hukuk skandalı”

“İzmir Menemen Belediyemizin yeni başkan vekili, 1 Aralık Salı günü Belediye Meclisi’nde yapılan görüşmelerden sonra, kura yöntemiyle belirlenmiştir. Ancak üzülerek söylüyorum ki, Adalet ve Kalkınma Partisi yöneticileri, tüm demokratik kurallara uygun olarak yapılan seçimi içine sindirememiş, yargı eliyle bir hukuk skandalına imza atmıştır. Adalet ve Kalkınma Partisi yöneticileri, kurallarını kendilerinin belirlediği kura seçimine itiraz etmiş, İzmir 2. İdare Mahkemesi de seçimleri iptal etmiştir. Bu en hafif tabiriyle; hukuksuzluktur, vicdansızlıktır.

“Hırsızlığa izin vermeyeceğiz”

Özellikle altını çizmek isterim: 1 Aralık Salı günü tüm partilerin gözünün önünde yapılan kura seçiminin tüm kuralları, Adalet ve Kalkınma Partili yöneticiler tarafından belirlendi. O gün Belediye Meclisi’nde olan herkes buna şahittir. Biz de bu kurallara itiraz etmedik, seçimden çıkacak sonuca saygı duyacağımızı ifade ettik. Şimdi kendi adayları seçilmeyince çamura yatanların bu hukuksuzluğuna ne diyeceğiz? Önce seçimi çalmak için belediye meclis üyelerine baskıyaptılar, sonra kuradan çıkan sonucu da hazmetmediler. Her fırsatta “milli irade” diyenler, şimdi milli iradeyi gasp etme, hukuku da buna alet etme peşindeler. Açıkça söylüyorum: Mahkemenin bu kararı bizim için yok hükmündedir. Menemen halkının iradesinin çalınmasına, milli irade hırsızlığına asla izin vermeyeceğiz.”

 

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün