Tepki alışı bekleniyor

Tepki alışı bekleniyor

Piyasalardaki oynaklığa yetişmek mümkün değil. Hafta boyunca 10 yıllık ABD tahvil faizlerindeki yükseliş nedeniyle kan kaybeden hisse senedi piyasaları Cuma günkü yükselişle kayıplarının tamamını geri aldı. Haftaya petrol fiyatlarında sert yükseliş ve ABD vadelilerinde satışlarla başlıyoruz. Suudi Arabistan’ın Ras Tanura terminaline saldırı sonrası petrol fiyatları %2 yükselişle haftaya başladı. Üretimde bir kayıp olmamasına rağmen yaşanan yükseliş jeopolitik risklerdeki artışın fiyatlandığını gösteriyor.

Avrupa ekonomisine entegre Türkiye için ABD büyümesinin hızlanması iyi haber değil. ABD’nin büyümesinden yararlanmadığımız gibi, petrol fiyatlarındaki artıştan, faiz oranlarındaki yükselişten ve doların güçlenmesinden olumsuz etkileniyoruz. Ancak kısa vade de tepki alışı öngörüyoruz. ABD borsaları ve Avrupa vadelilerindeki artışa paralel Borsa İstanbul’un %0,5-%1,0 arası bir yükselişle açılmasını bekliyoruz. Endeks için destek olarak 1.520, direnç olarak 1.555 ve 1.570 seviyeleri öne çıkıyor.

Demir çelik ve beyaz eşya gibi hisselerin endeksten pozitif ayrışmaya devam etmesini bekleriz. Petrol fiyatlarındaki yükselişin Tüpraş hisselerini desteklemesini bekleriz. Endeksteki yükselişin nereye kadar devam edeceği sorusu banka hisselerinde tepki alışının gücüne bağlı olarak belirlenecek? Banka hisselerinin tepkisini yabancı ilgisini gösteren sinyal etkisi anlamında da önemli buluyoruz.

Haber akışında Emlak GYO ve Oyak Çimento’nun kar haberleri öne çıkıyor. Emlak GYO’nun karı beklentinin gerisinde kaldı. Ancak vergi rakamları bu bilgiyi daha önce piyasaya vermişti. Oyak Çimento’nun rakamları beklentilerden daha güçlü geldi. Ancak şirketin temettü dağıtmamam kararı alması hissenin kar haberine olası olumlu tepkisini sınırlayabilir.

Sene sonu dolar kuru için 7,80’lik tahminimizi koruyoruz. Son iki haftadır devam eden satışlarla Türk lirasına karşı 7,54 seviyesine güçlenen doları seviyesinin, ters dolarizasyonun başlaması için iyi bir fırsat verdiğine inanıyoruz.

Dünya Kadınlar gününü kutlayarak yazımızı bitirelim. Kadın erkek eşitsizliği Türkiye’nin kanayan yaralarından birisi. Gerçek anlamda gelişmiş bir toplum olmak istiyorsak, kadınların daha iyi eğitilmesini, iş hayatında, akademide ve politikada daha aktif rol oynamasını sağlamak zorundayız. Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü tüm minnettarlığımızla kutluyoruz.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

admin

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir