Sinovac’ın aşıları Filipinler ve Tayland’da kullanılmaya başlandı

Sinovac’ın aşıları Filipinler ve Tayland’da kullanılmaya başlandı

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte ve Çin’in Manila Büyükelçisi Huang Xilian, Villamor Hava Kuvvetleri Üssü’nde aşıları teslim aldı. Aşı yardımlarından dolayı Çin’e teşekkür eden Duterte, ülkesinin Çin’in yardımlarıyla salgını yenme konusunda büyük bir adım attığını söyledi. Duterte ayrıca, yıl sonunda salgının sona ermesi halinde Çin’i ziyaret edip, Cumhurbaşkanı Xi Jinping’e bizzat teşekkür edeceğini vurguladı.
 
Çin’in Manila Büyükelçisi Huang Xilian ise söz konusu aşıların Çin ile Filipinler’in ortak çabaları sonucu başarıyla Filipinler’e ulaştırıldığını ve aşıların Filipinler’in salgını bir an önce kontrol altına almasına yardımcı olmasını umduğunu belirtti. Filipinler hükümeti, Çinli Sinovac şirketi tarafından geliştirilen aşıları bu ay öncelikle sağlık ve ordu personeli ile diğer kritik görevlerde çalışan kişilere uygulamaya başlayacak.
 
Öte yandan, Tayland’da sağlık çalışanları başta olmak üzere riskli gruplar Çinli Sinovac şirketi tarafından geliştirilen Covid-19 aşısı ile aşılanmaya başladı. Tayland Başbakanı Prayut Çan-oça, ülkenin Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’ne giderek aşılama programının başlangıç törenine başkanlık etti. Törende Tayland’ın Kamu Sağlığı Bakan Yardımcısı, Tarım Bakanı, Kültür Bakanı ve Eğitim Bakanı Yardımcısı da Sinovac aşısı oldu. Prayut törenin ardından düzenlediği basın toplantısında, Tayland’ın ilk aşılama gününde halkının güvenini yeniden kazanacağını belirtti.

Kaynak:
Hibya Haber Ajansı

admin

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir