Ekonomi

Piyasanın durumu

ENDEKS NASIL PERFORMANS GÖSTERDİ?

BIST 30 Endeksi son işlem gününde %3.38 yükseliş ile 1,470 seviyesinden günü tamamladı. Gün içi en düşük 1,424 seviyesini gören BIST 30 Endeksi, en yüksek 1,470 seviyesini gördü.

HİSSELER ENDEKSİ NASIL ETKİLEDİ?

Son işlem gününde endeks genelinde artışların çoğunlukta olduğunu izledik. GARAN (6.18 puan) ve AKBNK (5.01 puan) endekse en çok pozitif katkı sağlayan şirketler konumunda bulunurken, GUBRF (-0.14 puan) endekse negatif katkı sağlayan tek şirket oldu.

YABANCI AKTİVİTESİ NASIL?

BIST 30 hisselerinde yabancı payı artışlarının çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Toplam 30 hissenin 18 tanesinde yabancı payı artışı görüldü. Yabancı payı günlük bazda en fazla artan hisseler %13.41 ile GARAN ve %12.61 ile PGSUS olurken, en fazla azalan hisselerin ise %6.56 ile MGROS ve %4.53 ile TCELL olduğu göze çarpıyor.

HACİM NE YÖNDE İLERLİYOR?

BIST 30 Endeksi’nde işlem hacminin son bir aylık ortalamasının altında olduğunu görüyoruz. BIST 30 Endeksi’nde 9 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasının üzerine yükselirken, geriye kalan 21 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasına kıyasla ortalama %30 azaldı. Diğer yandan hacmi artış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %4.52 seviyesindeyken, hacmi azalış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %2.91 seviyesinde gerçekleşti.

HİSSELERİN MOMENTUM TRENDİ NASIL?

RSI göstergesini incelediğimizde BIST 30 Endeksi hisselerinin 23 tanesinin yukarı yönlü trend bölgesi olan 50 ile 70 seviyesi aralığında yer aldığını görüyoruz. Hisseler özelinde ise GUBRF ve TAVHL hisselerinin RSI göstergesinin aşırı alım bölgesi olan 70 seviyesinin üzerinde olduğunu görüyoruz.

DÜNDEN BUGÜNE ÖNE ÇIKANLAR

Akıllı grafikleri incelediğimizde pozitif tarafta DOHOL, GARAN ve SAHOL dikkat çekiyor. Negatif tarafta ise, GUBRF ve TSKB ön plana çıkıyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün