Ekonomi

Piyasaların yönü

BIST100…Hafta Başındaki Kayıplarının Bir Kısmını Telafi Etti… Global hisse senedi piyasaları aşı haberlerinden destek buldu. Yurt içi piyasalarda risk iştahı ilk günün aksine yüksekti. Endeks haftanın ilk işlem günündeki gerilemeyi büyük ölçüde telafi etti. Endeks banka ve ulaşım hisseleri öncülüğünde yükseldi. BIST100 endeksi %3.25 değer kazancıyla 1,325 puandan işlem gününü tamamladı. ABD’de mali teşvik paketine yönelik beklentiler ve aşı iyimserliği nedeniyle dün yüksek seyreden risk iştahının bugün vadeli işlemlerde gelen kar satışlarına rağmen devam ettiğini görüyoruz. TL varlıklara yönelik ilginin bugün de devam edebileceğini, dünkü sert yükselişin ardından pozitif seyrin bugün de devam etmesi beklenebilir. Alımların hız kazanması durumunda 1,340 – 1,350 puan seviyelerindeki direnç noktası hedeflenebilir.

 

 

USDTRY…Yeni Güne Sakin Başladı… Ekonomideki normalleşme adımları TL varlıklara olan pozitif algının devam etmesine destek sağlıyor. Dün 7.90 seviyelerine kadar yükselen Dolar TL kuru, global piyasalarda risk iştahının yükselmesiyle birlikte 7.82 seviyelerine kadar geriledi. Yarın açıklanacak tüketici enflasyonu verisi gündemde öne çıkıyor.

 

 

EURTRY… 9.45 Seviyelerinde… TL varlıklar ekonomide normalleşme adımlarının etkisiyle pozitif bir görünüm sergilemeye devam ediyorlar. Euro TL kuru yeni günün ilk saatlerinde yatay seyrediyor.

 

 

EURUSD… Dolar Global Bazda Zayıfladı… ABD doları aşı konusundaki gelişmelerin ve mali teşvik paketi görüşmelerinin etkisiyle son 2 yılın en düşük seviyesine geriledi. Euro dolar paritesi 1.2086 seviyelerine kadar yükseldi. Euronun dolar karşısındaki yükseliş ivmesinin devam etmesi beklenebilir.

 

 

XAUUSD… Teşvik Paketi Beklentileriyle Yükseldi… Powell dün yaptığı konuşmada ekonomik toparlanmanın yavaşlasa da devam ettiğini ifade etti. Powell ve Mnuchin koronavirüs vaka sayıları yükselmeye devam ederken ekonomik toparlanmanın devam edebilmesi için teşvik paketinin kongreden geçmesi gerektiği konusunda hemfikirler. Teşvik paketi görüşmelerinin yeniden gündeme gelmesiyle birlikte yükselişe geçen ons altın 1,815 $ seviyelerine kadar yükseldikten sonra 1,810 $ seviyelerine geri çekildi. Aşı konusundaki gelişmeler ve piyasada yarattığı iyimserlik ağır basıyor.

 

 

GAUTRY455 TL Seviyesi Üzerine Yöneldi… Bir süredir zayıf bir görünüm sergileyen gram altın ons fiyatındaki yükselişten kuvvet bularak 455 TL seviyesinin üzerini test etti. Ons fiyatındaki yükselişin devam etmesi durumunda gram altındaki yukarı yönlü hareketin devam etmesi beklenebilir.

 

 

BRENT… OPEC+ Toplantısı Belirsizliğiyle Düştü… ABD’de ham petrol stok verisindeki artış ve OPEC+ toplantısına yönelik belirsizlikler petrol fiyatlarının zayıf bir görünüm sergilemesine neden oluyor. Brent petrolün varil fiyatı vadeli piyasalarda 47 $ seviyelerine geriledi.

 

 

SP500…Teşvik Paketi Yeniden Gündemde… ABD’de teşvik paketi görüşmeleri yakından takip ediliyor. Senato’da Cumhuriyetçilerin lideri Mitch McConnell koronavirüs salgınının ekonomik etkilerini telafi edebilmek için 500 milyar dolar tutarında yeni bir teşvik paketi tasarısı teklifinde bulundu. Teşvik paketinin Trump’ın da desteğini aldığını belirtti. Söz konusu teşvik paketi daha önce sunulan teşvik paketiyle benzerlik gösteriyor ve Demokratlar tarafından reddedilmişti. Aynı şekilde Temsilciler Meclisinin Demokrat başkanı Nancy Pelosi de Hazine Bakanı Mnuchin’e kendileri hazırladığı 2.4 trilyon dolarlık teklifini yineledi. ABD’de endeksler günü yükselişle tamamladı. S&P500 endeksi %1.13 değer kazancıyla 3,662 puana yükseldi.

 

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün