Neden “Değişim Yönetimine” ihtiyacımız var?

Neden “Değişim Yönetimine” ihtiyacımız var?

Organizasyonel değişim, yeni çalışma yollarının (projeler) oluşturulması ve bunların yeni norm haline gelmesi (değişim yönetimi) arasında yetkin bir ortaklık olmadan gerçekleşemez. Yöneticiler ,günlük iş temposu içinde, organizasyondaki değişimin ve dönüşümün başarıyla gerçekleşmesi yönünde kaygı duyarlar. Bir değişimin ve devamında dönüşümün başarısı çok iyi planlanmış bir süreçten geçer. Sadece zamanında, hedeflendiği içerikle ve bütçe dahilinde sonuç veren bir proje mutlaka başarılı olmak zorunda değildir. Büyük bir değişim yönetimi stratejisi, analizi ve planı da tek başına başarıyı garanti etmez. Başarılı değişim yönetimi bunları ve daha fazlasının toplamını gerektirir. Bu toplam “İNSAN”dır.   

 

 

 

Dünya Ekonomik Forumu’nun yayınladığı rapora göre İş hayatında makinelerin hakimiyeti 2025 yılında %52 olacak. Bir başka deyişle insanların işlere katkıları giderek azalacak. Teknolojik değişimlere dair bireysel adaptasyon mecburiyet haline geldi. Yani aslında kaçınılmaz olan değişim sürecinde, acaba “Covid -19”, değişimi de değiştirdi mi? “Yapay Zeka” nın giderek artan oranda iş hayatına ve çalışanlara etkisini öngörebiliyor muyuz? Peki böyle bir ortamda liderleri nasıl yetkinlikler bekliyor? Makina ve çalışanlar arasında konumlanan liderlerden ne tür yetenekler, donanımlar beklenecek? Liderlerin kariyer geçişlerini sağlamak için ne tür becerileri edinmesi gerekiyor? Liderler yeni iç görüler kazanmalı, ama nasıl? Liderler, ileri bilişsel yetkinlikler, sosyal yetkinlikler ve teknolojik yetkinlikler ile harmanlamış yeni tarzları nasıl geliştirebilirler? Peki, bütün bu kazanımlar organizasyonların değişim projelerine ve projelerin temel taşı olan “insana” nasıl aktarılacak? Bu değişim ve dönüşümün gereklilikleri konusunda “BİZ” neler yapıyoruz? Neden “Değişim Yönetimine” ihtiyacımız var?

Hamdi İstanbullu, 13 Mart 2021 Cumartesi günü başlayacak “Değişim Yönetimi” online kursunda Pandemi ve Pandemi sonrası iş dünyasındaki değişimler ve liderlerin değişimleri kurumlarında nasıl uygulayacaklarına dair çalışmaları katılımcılarla birlikte ele alacak.

Hamdi İstanbullu Hakkında:

Hamdi İstanbullu 23 yıl Reuters Haber Ajansı TV haberleri müdürlüğü yaptı. Reuters’da çalıştığı sürede bir çok ulusal ve uluslararası haber organizasyonları, ekip yönetimi, savaş haberciliği gibi alanlarda görüntülü habercilik yaptı. Reuters’ta çalıştığı süreçte birçok projenin planlanması, hayata geçirilmesi ve takibinde bulundu. Aynı zamanda Reuters Foundation için ulusal ve uluslararası habercilere hem Türkiye’de hem de yurdışında eğitimler verdi.

2015 yılında PROSCI değişim yönetimi uygulayıcısı olarak sertifika aldı. Devam eden süreçte Arçelik, MESS, Sağlık bakanlığı, Microsoft Türkiye gibi kurumlara dönük “Değişim Yönetimi” kurslarında eğitmen olarak yer aldı.

 

Hibya Haber Ajansı

admin

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir