Ekonomi

Ne olursan ol yine gel

Borsa İstanbul’da yükseliş trendi son günlerde yalpalayarak da olsa devam ediyor. Pazartesi sert düşerken Salı sert yükselerek düşüşü telafi etmişti. Çarşamba kıl payı artıda kapatırken Perşembe yani dün  % 0.4 artış yaşadı ama bankalar eksi kapattı. Neticede asya ve ABD borsalarıyla beraber haftayı hafif artıda kapatmaya aday. Global paranın gelişmekte olan ülkelere akmaya devam etmesi ve bundan Türkiye’nin de faydalanması trendi devam ettikçe “Aşı rallisinin” ardından “Noel rallisini” de yükselerek kapatmamız muhtemel.

 

Türkiye’de 6 Kasım sonrasında Merkez Bankası başkanı ile Hazine ve Maliye Bakanının değişmesi sonrasında oluşan yeni ortam, yabancı yatırımcıları cezbetmiş gözüküyor. İlk hafta borsadan 614 milyon dolarlık hisse alan yabancılar, ikinci hafta hafta da 390 milyon dolarlık alım yapmıştı. 10 işgününde 1 milyar dolarlık alım ile BIST100 % 11 yükselmişti.  Dün TCMB’nin açıkladığı rakamlara göre üçüncü haftada 234 milyon dolarlık daha alım yapmışlar. Ancak BIST100 haftayı % 1e ulaşamayan bir yükselişle kapattı.

 

Kasım ayı yeni bitti. Bu noktada yabancıların hangi grup hisselere yöneldiğine bakmak gerek. Yılın ilk 10 ayında borsadan 6 milyar dolarlık satış yaparak gitmişlerdi. Bu yüzden BIST100 içindeki payları yılbaşında %62.0 iken Eylül sonunda %43.8 ile son yılların en düşük seviyesine inmişti. Ancak Ekim’de başlayan toparlanma Kasım’da devam etti ve Kasım sonunda % 47.2’ye yükseldi. Sanayi Endeksinde yabancıların payı yılbaşında %48.8 iken Ekim sonunda %35.2 ile en düşüğü gördü, Kasım sonunda %36.2 ile kapattı. Bankacılık Endeksinde yıla başlarken %82.2 payı olan yabancılar, Ekim sonunda % 75.6 paya sahipti, Kasım sonunda %77.4 paya ulaştı.

 

Rakamlara göre yabancılar bankalardaki paylarını toplamda 180 baz puan, BIST100’de 128 baz puan, Sanayi hisselerinde 103 baz puan artırdı. Başka söze gerek yok sanırım. Biz yine misafirperver olup, Mevlana’ya atfedilen ama Türk dünyasının altın çağı olan 1000 yılında Orta asyada yaşayan Ebu Said Ebul-hayr’in söylediği “Gel, Ne Olursan Ol, Yine Gel” diyelim.

 

Dünkü enflasyon verisi %2.3 ile beklentileri aştığında TL için negatif bir durum oluşur gibi oldu ancak ABD dolarının değersizleşmesi sayesinde biz de faydalandık ve kur 7.92’den 7.75e kadar geriledi. Ancak burada kalıcı olamadığı bu sabah 7.83 civarında olduğu görülüyor. Bugünün gündeminde ise ABD’nin istihdam verileri olacak.

 

STRATEJI

BIST100 Endeksi; Kasım ayı başından beri % 20 yükselerek yeni rekor kırarken Banka Endeksi %30 yükselerek bu yükselişe katkı sunduydu.  Endekste 1300 seviyesi önemli.

Kaynak:Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün