Ekonomi

Ne olacak bu doların hali

Bilindiği üzere Borsa istanbul’a gelen 1 milyar dolar ile BIST100 6 Kasım sonrasındaki 2 haftada yaklaşık % 12 yükselmiş, üçüncü haftada % 1 yükselebilmişti. Bugün gelen veri bu üçüncü haftayı gösterecek. İçinde bulunduğumuz 4. hafta  ise henüz artıya geçemedi. Dün de 1339’a kadar yükselse de günü kılpayı artıda 1,325.49 puandan kapattı. Oysa aybaşından beri geçen 2 günde S&P500 % 1.5 yükseldi.

 

Aşıdan gelen iyi haberlerle dünya normale dönerken, üstüne ABD’de yılan hikayesine dönen teşvik konusu nihayete yaklaşmakta ve dövizde “dolarları sat yerel paralara dön” trendi hakim. Artık korunmaya gerek yok, bodoslama risk almak “in” oldu. Nisan’dan beri muhteşem bir yükseliş rallisi yapan borsaların yanında panik esnasında 20 Martta 102.99’a kadar çıkan Dolar Endeksinin son 5 yılın en düşük noktaları olan (89-90lı) 2018 başındaki seviyelere doğru gerilediğine şahit oluyoruz.

 

Bu endekste %58 ile Euronun ağırlığı fazla olduğundan aynı cümleyi şöyle de kurabiliriz: Son 5 yıldır dolara karşı değeri çoğunlukla 1.10 civarında kalan Euro, 2017 sonunda yaptığı atağın aynısını 2020 sonunda yapıyor. O zaman EURUSD paritesi 1.25e kadar çıkmıştı, şimdi ise 1.21e yeni ulaştı. Morgan Stanley’in ABD hisse senedi baş stratejisti Mike Wilson, daha zayıf bir doların global büyüme için daha olumlu olabileceğini ve ABD Doları’nın gelecek 12 ayda yüzde 10 daha değer kaybedebileceğini söyledi. Tabi, bunu söyleyenin bir hisseci olması, “rüyalarını gerçek yapıp para dolu havuzda yüzmek istediği için mi böyle söylüyor” dedirtebilir.

 

Şakası bir yana, dolar endeksindeki değer kaybı bize de olumlu yansıma yapacaktır. Örneğin dün Vakıfbank % 6.62 getiri ile 5 yıllık 750 milyon dolar tahvil ile borçlanma yaparken, İBB % 6.6 getiri ile 5 yıllık 580 milyon dolar tahvil ile borçlanma yaptı. Sermaye akımlarından son 1 aydır ciddi fayda sağlayan Türkiye için bir yandan da enflasyonu aşağı çekerek genele yayılan bir faydası da olabilir. Bugün açıklanacak enflasyon verilerinin bu noktada zirve olmasını ve önümüzdeki aylarda gerilediğini görmeyi umuyoruz. TUIK bugün enflasyon verisini açıklarken TCMB de geçen haftaki sıcak para akışı verilerini açıklayacak.

 

STRATEJI

BIST100 Endeksi; Kasım ayı başından beri % 20 yükselerek yeni rekor kırarken Banka Endeksi %30 yükselerek bu yükselişe katkı sunduydu.  Endekste 1300 seviyesi önemli.

 

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün