Ekonomi

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Aşının kullanıma sunulmasına ilişkin potansiyel problemler karşısında teşvik gelişmeleriyle pozitif eğilimli seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu?

Dün ABD piyasaları, aşının kullanıma sunulma sürecine ilişkin potansiyel problemler karşısında teşvik paketine yönelik gelişmelerinin desteğiyle pozitif eğilimli seyir izledi. Salgına ilişkin olarak, birçok sağlık uzmanı ABD’de zorlu bir kış yaşanacağı uyarısıyla, ilaç şirketlerinin küresel nüfus için üretimi artırması nedeniyle aşının kullanıma sunulmasının aylar alması bekleniyor. Covid Tracking Project’in verilerine göre, ABD’de şu anda salgın nedeniyle hastaneye kaldırılan 100.000’den fazla hasta var. Bu rakam, ülkenin kuzeydoğu kesiminde yoğunlaştığı bahardaki ilk dalgada zirvenin önemli ölçüde üzerinde bulunuyor. ABD’de Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve ABD Senatosu Azınlık Lideri Demokrat Chuck Schumer, koronavirüsü etkileriyle mücadele için getirilmesi planlanan yeni teşvik paketinde 908 milyar dolarlık büyüklüğün görüşmelerin temelini oluşturması gerektiğini belirtti. Cumhuriyetçiler cephesinden ise karışık mesajlar geliyor. Önceki gün hükümetin kapanmasını engellemek için 1,4 trilyon dolarlık paketin gerekliliğine vurgu yapan Mc Connell, dün yeni paketin 500 milyar dolar tutarında olması gerektiğini ifade etti. Böylece, Dow Jones endeksi %0,20 değer kazancı ile 29.883,79 puan seviyesinden kapanış yaptı. S&P 500 endeksi %0,18 artışla yeni zirve seviye olan 3.669,01 puandan kapanırken, Nasdaq endeksi %0,05 düşüşle 12.349,37 ile rekor yüksek seviyeden günü tamamladı.

Bugün ne bekliyoruz?

Bu sabah GOÜ piyasaları beklentiden güçlü gelen Çin hizmet PMI verisinin desteğiyle genel olarak alıcılı seyir izliyor. Çin’den gelen son verilerin ülkedeki ekonomik toparlanma görünümüne ilişkin olumlu sinyalleri pekiştirdiğini söyleyebiliriz. ABD vadeliler cephesinde ise karışık seyir hakim. Ayrıca bugün ABD ve Euro Bölgesi’nden gelecek olan verilerin de risk algısında belirleyici olacağını belirtmek isteriz.

Yurt dışında, ABD’de Kasım ayı hizmet PMI ve ISM imalat dışı PMI ile haftalık işsizlik başvuruları, Euro bölgesinde de Kasım ayı hizmet PMI ve Ekim ayı perakende satışlar izlenecek. ABD’de ISM imalat dışı PMI’n Kasım ayında 0,8 puan düşüşle 55,8 seviyesine gerilemesi; Kasım ayı hizmet PMI’n da 0,2 puan düşüşle 57,5 seviyesine revize edilmesi bekleniyor. Bir önceki hafta 778 bin kişi artan haftalık işsizlik başvurularının da geçen hafta 775 bin kişi artış göstermiş olabileceği tahmin ediliyor. Euro bölgesinde Kasım ayı hizmet PMI’n ise daha önceden açıklanan 41,3 seviyesinde teyit edileceği tahmin ediliyor.

Gelecek gündemde neler var?

Yarın ABD’de tarım dışı istihdam verisi izlenecek. Ekim ayında 638K artış kaydeden verinin Kasım ayında 478K seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Yeni haftada ABD’de TÜFE ve Michigan tüketici güveni verisi izlenecek. Euro Bölgesi’nde de büyüme ve Sentix tüketici güveni verilerine ek olarak, AMB Aralık ayı faiz kararı toplantısı takip edilecek.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün