Hızlı yükseliş sonrası soluklanma

Hızlı yükseliş sonrası soluklanma

Gelişmiş ülke borsalarında hızlı yükseliş sonrası sınırlı kar satışları görüyoruz. Ek-mali paket ve aşı konusundaki iyimserlik risk iştahını destekliyor. ABD tahvil faizlerindeki artış ve Biden’ın Faz 1 gümrük vergileri kısa vadede kaldırılmayacak açıklaması risk iştahında bir bozulmaya yol açmadı.

Borsa İstanbul hızlı yükseliş sonrası kar satışlarıyla sınırlı oranda geriledi. Doların küresel olarak değer kaybettiği ve Çin haricindeki gelişmekte olan borsaların yükseldiği bir ortamda Borsa İstanbul’daki sınırlı satışı trend değişikliği değil konsolidasyon süreci olarak görüyoruz. Türkiye’ye yönelik yaptırımların tartışılacağı 10 Aralık Avrupa Birliği Zirvesine kadar konsolidasyon süreci devam edebilir.

ABD vadelileri ve Asya borsaları Borsa İstanbul’da yatay bir açılışa işaret ediyor. Endeks için destek ve direnç seviyeleri olarak 1,300 ve 1,335 seviyeleri öne çıkıyor. Şirket cephesinde Kozal’ın kapasite artışı öne çıkıyor. Kozal kapasite artışı şirketin fiyatını etkileyebilecek önemde, pozitif tepki görebiliriz. Teknik olarak Kardemir, Koç Holding, Yapı Kredi, THY hisseleri öne çıkıyor.

Makro cephede bugün Saat 10.00 da açıklanacak Kasım ayı enflasyonu (beklenti %1,15) ve Moody’sin yarın piyasa kapandıktan sonra gelmesi beklenen Türkiye’nin kredi notunu gözden geçirmesi öne çıkıyor. Moody’sin görünümü olası yukarı güncellemesini 2021 yılında kredi notumuzdaki yükselişin işareti olarak görür ve pozitif fiyatlarız.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

admin

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir