FX Bülten

FX Bülten

USD/TRY: Aşı ile ilgili olumlu gelişmeler ve ABD’deki mali teşvik paketi ile ilgili iyimser açıklamaların birkaç gündür borsalara nazaran pariteler tarafında daha fazla fiyatlandığını gözlemliyoruz. Dolar endeksi (DXY) son iki buçuk yılın en düşük seviyesine gerilerken, EURUSD paritesi 1,21’in üzerinde. Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) para birimleri ise sakin. Şu aşamada, genel olumlu risk algısının devam etmesi ve Dolar’daki belirgin zayıflık GOÜ para birimlerini desteklemeye devam edebilir. Yurtiçi fiyatlamalara baktığımızda, bu sabah beklentilerin üzerinde açıklanan kasım ayı enflasyonu sonrasında TL’de baskı gözlemliyoruz. Kasım ayında enflasyon %2,30 gerçekleşti. Beklenti %1 idi. Böylece yıllık enflasyon %14,03 olarak gerçekleşti. Öncesi %11,89 idi. Enflasyon sonrasında TL’de baskı sürebilir. Ancak, atılan normalleşme adımlarının ardından TL varlıklara yönelik oluşan olumlu algı da sürüyor. Ülke risk primimiz (5 yıllık CDS) de 400 baz puanın altında kalmaya devam ediyor. Dolayısıyla, olası baskı sınırlı kalabilir ve Dolar / TL 7,93 – 7,94 güçlü direnç bölgesi altında kalabilir. Aksi durumda 8,0 tepki gelebilecek direnç olarak izlenebilir. Aşağıda ise 7,78 destek konumunda. Son olarak, bugün yurtdışında küresel hizmet PMI verileri izlenecek. Diğer verilerin öncüsünü gördüğümüzden dolayı ABD ISM hizmet endeksi daha dikkat çekici olabilir.

EUR/USD: Aşı ile ilgili gelişmeler dışında ABD’de teşvik paketi ile ilgili olumlu haber akışıyla birlikte Dolar’daki zayıflık sürerken, Dolar endeksi (DXY) son iki buçuk yılın en düşük seviyesinde. Paritede de yükseliş sürerken bu sabah 1,21’in hafif üzerinde fiyatlamalar gözlemleniyor. Bugün ve yarın önemli makro veriler takip edilecekken, Avrupa’daki ekonomik görüntü ile ilgili kötümser beklentilerin önemli ölçüde fiyatlanmış olduğunu, benzer şekilde ECB ile ilgili güvercin beklentilerin de yine fiyatlanmış olabileceğini düşünüyoruz. Bu kapsamda, teknik olarak da yükseliş yönünde bir ivme yakalama eğiliminde olan paritede yükseliş eğilimin devam edebileceğini öngörüyoruz. Paritenin bugün 1,2075 yakın desteğinin üzerinde kalarak 1,2140 ardından 1,2190 seviyelerini hedefleyebileceğini düşünüyoruz. Diğer yandan, olası geri çekilmelerde 1,2075 desteğinin altında 1,2020 tepki gelebilecek destek olarak izlenebilir.

XAU/USD: ABD’de teşvik paketinin tekrar gündeme gelmesi ile Ons Altın’da kısa vadeli yükseliş sürerken, Dolar endeksindeki (DXY) düşüşün belirginleşmesi de yavaş yavaş değerli madeni desteklediği söylenebilir. Bu kapsamda, Ons Altın halihazırda 1.800 – 1.805 bölgesinden geçen  200 günlük ortalamasının üzerinde  kalabilir. Ara destek ise 1.815 seviyesinde. Diğer yandan, aşı ile ilgili olumlu gelişmelerin sürmesi nedeniyle güçlü 1.850 direncinin şu aşamada kırılmasını beklemiyoruz.

 
FX Raporu’muzun pdf halini görüntülemek için tıklayınız…

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

admin

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir