Ekonomi

Enflasyon negatif sürpriz yaptı

Kasım ayı enflasyonu %1 olan ortalama piyasa beklentisinin üzerinde %2,3 olarak açıklandı. Böylece 12 aylık enflasyon %11,89 seviyesinden %14,03 seviyesine yükselirken TCMB’nin %12,10 olan yılsonu tahmini de belirgin şekilde geride kalmış oldu. Mevcut eğilim ve kurun görünümü göz önünde bulundurulduğunda enflasyonun bir süre %14’lerde kaldığını görebiliriz. Bu durumun en önemli etkisi ise özellikle reel faiz tarafında ortaya çıkabilir. Öyle ki, enflasyondaki yükselişin ardından gerçekleşen rakamlara göre %1’in altına gerileyen reel politika faizinin yetersiz olduğu algısının oluşması halinde bu durum TCMB’yi daha fazla sıkılaştırma yapmaya yöneltebilir. Bu noktada 24 Aralık’taki toplantıya kadar geçecek süre zarfında özellikle TL’nin sergileyeceği performansın TCMB’nin vereceği kararda belirleyici olacağını tahmin ediyoruz.

 

BEKLENTİLERİMİZ

Borsa İstanbul bant hareketi sergiliyor. Yurtdışı piyasalardaki ivme kaybı ve TL’nin yüksek enflasyon rakamları sonrasında değer kaybetmesi dün Borsa İstanbul’a da negatif yansırken endeksin 1315 ara desteğine kadar geri çekildiğini gördük. Ancak ana trend yukarı yönlü eğilimini korurken özellikle 1300 puanın üzerinde kalındıkça mevcut tabloda anlamlı bir bozulma yaşanmasını beklemiyoruz. Daha güçlü bir performanstan söz edebilmek için ise 1350 puanın üzerinde kapanış yapılması gerektiğini söyleyebiliriz. Ancak tedarik zincirindeki sıkıntılar nedeniyle Pfizer’ın bu yıl üretmeyi planladığı 100 milyon doz korona virüs aşısının ancak yarısını üretebileceğine yönelik haber akışı hisse senetlerinde yukarı yönlü eğilimi zorlaştırır nitelikte. Öte yandan bugün Moody’s’in ise Türkiye’nin kredi notu ve görünümüne ilişkin güncelleme yapması bekleniyor. Hatırlanacağı gibi kurum en son Eylül ayında Türkiye’nin kredi notunu B1’den B2’ye düşürmüş görünümünü ise negatif olarak korumuştu. Kredi notunda ve görünümde herhangi bir değişiklik öngörülmediği için kararın önemli bir piyasa etkisi yaratmasını beklemiyoruz.

 

EUR/USD istihdam rakamlarını bekliyor. Haftanın son işlem gününe girerken parite açısından günün en önemli konu başlığını ABD’de açıklanacak olan istihdam verileri oluşturuyor. Geride bıraktığımız ayda tarım dışı istihdamın 500 bin kişi artış gösterdiği tahmin edilirken işsizlik oranının ise 6,9’dan %6,8’e gerilemesi bekleniyor. Saatlik kazançlarda ise yıllık bazda %4,3 büyüme öngörülüyor. Hatırlanacağı gibi ABD’de Şubat-Nisan döneminde istihdamda yaklaşık 22 milyon kişilik kayıp yaşanmıştı. Ekonominin yeniden açılması ile birlikte bu kaybın 11,5 milyonluk kısmı geri alındı. Kasım ayında beklenen artış dahil edildiğinde bile istihdamdaki açığın hâlâ 10 milyon civarında olduğunu görüyoruz. Son dönemdeki verilerin istidamdaki toparlanmanın yavaşladığına işaret ettiğini de düşünürsek bugünkü rakamların piyasa lehine güçlü bir tablo çizmesi çok kolay görünmüyor.

 

TL yüksek enflasyon rakamı sonrasında dalgalandı. Kasım ayında enflasyonun hem piyasa beklentisi (%1,0) hem de Kasım ayları ortalamasının (%0,75) belirgin şekilde üzerinde (%2,3) artış göstermesi kaçınılmaz olarak TL’ye güç kaybı olarak yansırken kurun 7,92 sınırına kadar tepki verdiğini gördük. Gerçekleşen rakamlara göre hesaplandığında bir önceki ay %2,8 seviyesinde bulunan reel politika faizinin yüksek Kasım ayı enflasyonu ile birlikte %0,85 seviyesine gerilemiş olmasının TL’ye negatif yansıdığını söyleyebiliriz. Reel faizin yetersiz olduğu algısının TL üzerinde baskı yaratması halinde bu durum TCMB’yi bir miktar daha sıkılaştırma yapmaya yöneltebilir. Dolayısıyla TL’nin sergileyeceği performans 24 Aralık’taki PPK toplantısında alınacak kararlar açısından yön gösterici olabilir.

 

Ons altın kazanımlarını koruyor. Mali teşvik paketine ilişkin beklentilerin desteğini de arkasına alan ons altının saatlik grafiklerde oluşan TOBO formasyonuna paralel olarak belirgin şekilde güç kazanmış durumda. Formasyonun ana hedefinin 1845-1850 dolar bandı olduğunu söyleyebiliriz. Oldukça önemli bir direnç olan 1850 doların kırılması durumunda trend değişimi gerçekleşeceği için yukarı yönlü eğilimin güç kazanması şaşırtıcı olmayacaktır. Böyle bir senaryoda sonraki hedef noktası ise 1866 dolar olacaktır. 1835 ve 1827 dolar ise ilk destek noktaları olarak izlenebilir.

Kaynak: ÜNLÜ Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün