Dünya

Dünyanın en büyük teleskopu SKA’nın yapımına temmuzda başlanacak

Dünyanın  en büyüğü olacak olan Square Kilometer Array (SKA) adlı teleskopun yapımına, temmuz ayında başlanacak. Çin’in SKA Bilim Ekibi Şefi Wu Xiangping, SKA projesinin tasarım aşamasından uygulama sürecine değin bütünüyle öne alınması sonucunda, SKA’nın yüzde 10’unun 2028 yılına değin tamamlanıp hizmete konacağını açıkladı. 
 
Uluslararası bir proje olan SKA, sayısı 10’u aşan ülkenin ortaklığıyla yapılıp yönetilecek. Çin, 2019 yılında imzalanan SKA gözlemevine ilişkin konvansiyonun kurucu ve imzacısı olan yedi ülkeden biri. Çin’in SKA ekibi 10 alanda araştırma yürütecek. Wu, 10 yıl içinde, bunlar arasında kozmik iyonizasyonun araştırılması, pulsarların saptanması/bulunması, zamanın ölçümü ve yerçekimsel kuram testinin de bulunacağını belirtti.
 
Aynı zamanda Çin Halkı Danışma Konferansı üyesi de olan Wu, SKA projesi çerçevesinde oluşacak uluslararası işbirliği kapsamında Çin’in kendi bilimsel hedeflerini ve astronomik araştırmalara ilişkin kendi güzergahını bizzat saptayacak olduğunu söyledi ve Çin astronomlarının da evrenin keşfine yönelik daha çok katkılarda bulunacaklarını sözlerine ekledi. 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün