Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından millete seslendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından millete  seslendi

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları;

Son dönemde ABD ve Avrupa’da ülkemize yönelik yaptırım ve söylemlerin artmış olması üzüntü verici.

Libya’dan Doğu Akdeniz’e Suriye’den Kafkasya’ya uzanan geniş bir coğrafyada çok boyutlu çalışmalar içindeyiz.

Gayreti kendi çıkarlarımızı korumanın yanında, gözünü ve gönlünü ülkemize çevirmiş milyonlarca kardeşimizin hukukunu savunmak için de gösteriyoruz.

Nerede bir haksızlık, hukuksuzluk veya zulüm varsa tepkimizi ortaya koyarak adaletin tesisi için çaba harcıyoruz. Nasıl bir asır önce Kurtuluş Savaşımız ezilenlere ilham kaynağı olmuşsa, ülkemizin istiklal ve istikbal mücadelesi  bugün de mazlum ve mağdurlara umut veriyor.

Ay yıldızlı bayrağımız Gazze’den, Arakan’a, Balkanlardan, Karabağ’a kadar dünyanın dört bir köşesinde özgürlük,adalet ve hukuk mücadelesini temsil ediyor.

Dağlık Karabağ’da yaşananlar ülkemizin bu kararlı duruşunun ne kadar önemli olduğunu göstermiştir.

44 gün süren vatan muharebesini hamdolsun, şerefli bir zaferle,30 yıldır işgal altında tutulan Azerbaycan toprakları kurtarılmış, dağlık Karabağ’ın vatan hasreti son bulmuştur.

Her anı kahramanlıklarla dolu 44 günlük bir savaşın ardından kazanılan zafer askeri diplomatik ve siyasi açıdan çok büyük anlamlar taşıyor.

Azerbaycan’ın işgalden kurtardığı toprakların yeniden imar ve çeşitli kalkınma projelerini değerlendirdik.

Vatandaşlarımıza kimlikle seyahat imkanı tanıyan protokolünün yanı sıra medya ve yatırım alanlarında çeşitli anlaşmalara şahitlik ettik.

Artık pasaport yok, kimlikle rahatlıkla Azerbaycan’a,Azerbaycan’dan Türkiye’ye gidip gelebileceğiniz yapılan anlaşmaların savunma ve altyapı başta olmak üzere her alanda işbirliğimizi daha da derinleştireceğine inanıyorum.

Zafer dolayısıyla şahsım ve milletim adına bir kez daha Azerbaycan Türklerini tebrik ediyor. Özellikle bölge ülkeleri bu zaferden rahatsızlık duymak yerine 30 yıllık bir işgalin sona erdirilmiş olmasının mutluluğunu Azerbaycanlı kardeşlerimizle paylaşmaya davet ediyoruz.

Türkiye ve Azerbaycan’ın tasada ve sevinçte tek yürek,tek bilek olduğunu tüm dünyaya göstermiş olduk.

Boraltan faciasında tek Parti CHP’sinin tarihimize sürdüğü utanç lekesini temizleme imkanı bahşettiği için hamd ediyorum.

2021 yılı bütçe ve 2019 yılı kesin hesap kanunları görüşmelerinin meclisimize hükümetimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin üçüncü bütçesini küresel salgın ve ekonomik krizin yaşandığı bir dönemde hazırladık.

Her küresel kriz döneminde olduğu gibi bu süreçte de ülkemiz ekonomisi ile ilgili olumsuz değerlendirmeler yapılırken biz hep farklı bir yaklaşım içinde olduk.

2008 yılında gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin tamamı ciddi bir finansal kriz yaşarken biz Türkiye olarak bu süreçten güçlenerek çıktık.

Son on yıldır olduğu gibi yeni dönemde de en büyük yol göstericimiz 2023 hedeflerimizdir.

2020’de küresel ekonominin yüzde 4’ün üzerinde küçülmesi bekleniyor. Elbette dünyanın umudunu yeşerten gelişmeler de var. Salgının tedavisi konusunda başarıya ulaşan her adım çok hızlı bir küresel toparlanmayı beraberinde getirme potansiyeli taşıyor.

Türkiye ekonomisi her türlü zorlu teste, yeni gelişen fırsatlara ve farklı senaryolara karşı hazırlıklı durumdadır.

Vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.

Politikalar, kredi genişlemesi ve normalleşme adımlarının etkisiyle yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 6,7 büyüdü. Böylece Türkiye Avrupa Birliği G20 ve Oficity ülkeleri arasında üçüncü çeyrekte en fazla büyüyen ülke olduk.

Ekonomimizin güçlü ve kırılgan yönlerini gayet iyi biliyoruz, üzerine gidiyor ve tedbirler alıyoruz.

Salgın şartlarına rağmen yılın ilk 11 ayında organize sanayi bölgelerimizde  851 yeni fabrika üretime başladı.

İmalat Sanayi Siciline yeni kayıt yaptıran 13546 tesis üretime geçti.

Sanayi bölgelerinde 4069 tesisin inşaatı devam ediyor.

Üretim tarafındaki bu güzel gelişmelerin istihdama etkilerini de görüyoruz. İşgücü piyasasına yönelik olarak aldığımız tedbirler ve hayata geçirdiğimiz istihdam destekleri sayesinde eylül ayında işsizlik oranı geçen seneye göre 1,1 puan geriledi.

Bununla birlikte henüz ülkemizin istihdam potansiyelini yeteri kadar harekete geçiremediğimizi, gençler ve kadınlar başta olmak üzere her kesimde istihdam oranlarını çok daha yukarı seviyelere çekecek politikalara öncelik vereceğiz .

Karşılıksız nakit desteklerinin tutarı 45 milyar lirayı buldu.  Ayrıca istihdam ve üretimi desteklemek için kredi imkanlarını genişletmeye yönelik pek çok paketi hayata geçirdik.

Halkımızın tasarruflarını Türk Lirası olarak değerlendirmesini teşvik etmek istiyoruz.

Ayrıca son zamanlarda Türk Lirası cinsi varlıklarına olan güveni artırmak için kurumlarımız tarafından piyasa dostu adımlar atıldı. Bu sayede Kasım ayından itibaren sermaye girişlerinde artış oldu, döviz talebi de azaldı.

18 yıl boyunca mali disiplinin korunması hususunda çok büyük hassasiyet ve özen gösterdik.

Türkiye’de ise toplam borçların milli gelire oranı %67 ile yönetilebilir bir seviyededir.

Faizlerin piyasa şartlarında makul seviyelere inmesi için çalışıyoruz.

Döviz kuru, petrol ve gıda fiyatlarındaki artış etkili oldu, enflasyonla mücadelede oldukça önemli bir yer tutan kur riskini azaltacak politikaları özenle hayata geçiriyoruz.

Türkiye’nin tüm politikaları salgın sonrası dönemin kazananı olma hedefine göre şekillendiriyoruz. Üretim çeşitliliğimiz, lojistik imkanlarımız, güçlü tedarik zincirimiz, sunduğumuz teşvikler ve dinamik iş gücümüzle Türkiye’ye yatırım yapan herkesi memnun edecek güçteyiz.

Savunma sanayisinde  iktidara geldiğimizde %20 olan yerlilik oranı bugün %70’lere ulaştı.

Türkiye’yi muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkartacak adımlar atıyoruz.Mesela, bugünkü kabinemizde Milli Uzay Programımızın sunumunu dinledim, önümüzdeki haftalarda  ayrıntılı bir şekilde kamuoyuyla paylaşacağız.

Türkiye uluslararası kurumlarla işbirliği halinde ve onların belirlediği standartlar çerçevesinde salgınla mücadelesini şeffaf bir şekilde yürüten istatistiklerle ilgili yöntem değişiklikleri de hep bu uluslararası uygulamalar çerçevesinde yapılmıştır.

Kısıtlamaların ve diğer tedbirlerin olumlu etkilerini görmeye başladık.

Kabine toplantısı  ardından aldığımız destek  kararları:

Müjdeler yılsonuna kadar % 20’den % 10’na indirdiğimiz gayrimenkul kiralarındaki stopaj oranının uygulanması süresini, 1 Haziran’a kadar uzatıyoruz.

Benzer şekilde %18’den %8’e indirdiğimiz işyeri kiralama hizmetlerindeki KDV oranını da 1 Haziran’a kadar %8 olarak uygulamaya devam edeceğiz.

Salgının etkisinin en aza indirilmesi için yıl ortasında başlattığımız konaklamadan, yeme içmeye, yolcu taşımacılığından, bakım onarıma, kadar birçok sektörü kapsayan KDV indirimlerinin sürelerini de yine 1 Haziran’a kadar uzatıyoruz.

Esnafımıza kira desteği ile gelir kaybı desteği için hazırlıklara başladık. Ülkemizde basit usule tabi 806871 vatandaşımız ile kısıtlamalar sebebiyle salgından doğrudan etkilenen 430 2567 esnafımız buluyor.Toplam sayısı 1239438 kişiyi bulan bu kesime 3 ay süreyle ayda 1000 lira destek ödemesi yapacağız.

Ayda 1 milyar 240 milyon liradan toplamda 3 milyar 700 18 milyon liralık bir desteği esnafın hizmetine sunmuş oluyoruz.

Diğer destek kalemi olan kira desteğini basit usule tabi olmanın şartlarına göre belirledik.

Bu şartları taşıyan ve işyeri kira olan esnafımıza yine 3 ay süreyle büyük şehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği yapacağız. Buna göre ayda 432 milyon liradan toplamda 1 milyar 300 milyon liralık bir kira desteğini esnafımıza hibe olarak vereceğiz.

Bu iki destek kalemi çerçevesinde önümüzdeki 3 ay boyunca esnafımıza toplamda 5 milyar lira civarında bir hibe desteği sağlamayı planlıyoruz.

Hazine taşınmazları üzerindeki turizm tesisleri  ile Deniz turizmi tesislerinin kira kesin izin kesin tahsis irtifak hakkı kullanma izni yararlanma ve asla payları ile ecrimisil ödeme sürelerini başvuru şartı aranmaksızın 1 yıl süreyle erteliyoruz.

Sokağa çıkma sınırlaması 31 Aralık Perşembe saat 21:00’den 4 Ocak saat 05:00’e kadar kesintisiz uygulanacaktır.

Yurtdışından temin etmekte olduğumuz aşı belirlenen uygulama kapsamı ve takvimi çerçevesinde uygulamaya başlayacağız.

Vazife malulü sağlık çalışanlarımızın aileleri maaştan, ek ödeme, faizsiz konut kredisinden, çocuklarına eğitim öğretim yardımına, istihdam hakkından, fatura indirimlerine kadar pek çok imkana kavuşacaklar. Sağlık Bakanımız ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımızı bu hususun süratle neticelendirilmesi hususunda görevlendirdim.

İzmir’deki sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarıma Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı temenni bu duygularla bir kez daha hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum.

Hibya Haber Ajansı

admin

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir