COVID-19 döneminde istihdamı korumak ve teşviklerin önemi tartışıldı

COVID-19 döneminde istihdamı korumak ve teşviklerin önemi tartışıldı

Toplantı, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Sosyal Politikalar Yuvarlak Masası Başkanı Nüket Küçükel Ezberci‘nin açılış konuşması ile başladı.
 
Nüket Küçükel Ezberci: Çalışma hayatının paydaşları arasındaki diyaloğun ve deneyim paylaşımının sürekliliğini çok önemsiyoruz.

İstihdam dostu düzenlemeler yapılmasının geçmişte olduğu gibi bugünkü koşullarda da önceliğini koruduğunu belirten Ezberci, konuşmasına şu ifadelerle devam etti:

“Yapıcı ve yaratıcı çözümler getirmenin, iş birliği ve iletişimin öneminin iyice anlaşıldığı bu yeni dönem tüm olumsuz koşullara karşın yeni fırsatları da beraberinde getiriyor.  Küresel tedarik zincirlerinde çeşitlenmeye gidilmesi gündemde. Ülkemizin yatırım ortamı açısından cazibesini artırarak, küresel tedarik zincirlerinde ve bu yeni ekosistemde önemli bir konum alması için bir fırsat söz konusu. Önümüzdeki dönemde istihdama yönelik hayata geçirilecek uygulamaların bu fırsatları destekleyici nitelikte olması önem taşımaktadır. Bu nedenle çalışma hayatının paydaşları arasındaki diyaloğun ve deneyim paylaşımının sürekliliğini çok önemsiyoruz.”
Açılış konuşmasının ardından etkinlik, TÜSİAD İstihdam ve Sosyal Güvenlik Çalışma Grubu Başkanı Hakan Timur‘un moderatörlüğünde gerçekleşen “COVID-19 Döneminde İstihdamı Korumak ve Teşviklerin Önemi” başlıklı panel ile devam etti.
 
Hakan Timur: Çalışma yaşamı, içinden geçtiğimiz bu krizden sonra aynı olamaz ve olmamalıdır.
Panelin açılışında özellikle iş hukuku ve teşvik uygulamalarının önümüzdeki dönemde yeni çalışma modellerinin, tedarik zinciri ve buna bağlı yeni ekosistemin kurulabilmesini, işletilebilmesini destekler nitelikte olması gerektiğini ifade eden Timur konuşmasında;
“Bu amaçla çalışma hayatındaki hem mevcut hem de yeni uygulamaları yakından ele almanın, ileriye yönelik çözüm önerileri sunmak bakımından da önemli olduğunu düşünüyorum. Çalışma yaşamı, içinden geçtiğimiz bu krizden sonra aynı olamaz ve olmamalıdır. Daha kapsayıcı, koşullara daha hızlı adapte olabilen, insana yakışır iş odağından vazgeçmeksizin uluslararası rekabet gücümüzü artıran, katma değer yaratan ve bize küresel değer zincirinde avantaj sağlayan bir çalışma ortamını tüm paydaşlarla beraber yaratabiliriz.” dedi.
 
Webinarın panel katılımcıları; Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Erdem Özdemir COVID-19 döneminde istihdamı korumak için alınan iş hukuku önlemleri konusunda çalışma ve görüşlerini paylaşırken, PwC Sosyal Güvenlik Hizmetleri Direktörü Celal Özcan da mevcut ve COVID-19 sürecinde hayata geçirilen yeni teşviklerin özel sektör için etkilerine değindi.

Hibya Haber Ajansı

admin

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir