Çin’in ulaştırmada kullandığı “yeşil enerjili” araç sayısı 1.1 milyonu geçti

Çin’in ulaştırmada kullandığı “yeşil enerjili” araç sayısı 1.1 milyonu geçti

Devlet Konseyi Enformasyon Bürosu tarafından yayınlanan “Çin’de Ulaşımın Sürdürülebilir Gelişimi” adlı kılavuz kitap, ulaşımda toplam etkinliği desteklemek için ülkenin, tüketilen enerjinin hem toplam miktarını hem de tüketim yoğunluğunu kontrol eden bir sistemi uyguladığına işaret etti.  
 
Ülkenin yenilenebilir enerji alt yapısını güçlendirme çalışmaları kapsamında ülke demiryollarının elektrifikasyon oranı yüzde 71,9 seviyesine getirildi. Ayrıca Çin’de yeni enerjili 400 bin otobüs ve 430 bin kamyon ile doğal gazlı 180 bin araç, likit gazla çalışan 290 gemi de ulaşım sektöründe faaliyet gösteriyor.
 
“Çin’de Ulaşımın Sürdürülebilir Gelişimi” adlı çalışmaya göre, “yeşil ulaşım” stratejisinin uygulandığı eyalet ve kentlerde, yeşil otoyol ve limanlar ve diğer öncü projeler sayesinde tasarruf edilen yıllık enerji miktarı, 630 bin ton kömür eşdeğeri enerjiyi aşmış durumda. 
 
Öte yandan merkezi hükümet, araç alımları üzerinden kesilen vergilerden oluşan fonları yolcu terminallerinin, mal toplama merkezlerinin ve tren garlarının inşasında kullandı. Hükümet yetkilileri ayrıca, ulaşım şebekesini bir bütün olarak yeniden yapılandırmak amacıyla karayolu-demiryolu, denizyolu-demiryolu gibi farklı ulaştırma biçimlerinin aktarma ve geliştirme süreçlerinin eşgüdümünü de sağladı. 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

admin

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir