Çin’in dünya ekonomisine katkısı üçte biri aşacak

Çin’in dünya ekonomisine katkısı üçte biri aşacak

Çin’in dünyanın ekonomik büyümesine katkısının gelecek yıl üçte birlik payı aşacağı bildirildi. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) tarafından dünya ekonomisiyle ilgili hazırlanan son raporda, Çin’in bu yıl pozitif büyüme gerçekleştirecek tek büyük ekonomi olmasının beklendiği kaydedildi.
 
Raporda, dünya ekonomisinin önümüzdeki yılın sonuna kadar Covid-19 pandemisinden önceki seviyeye döneceği ve Çin’in dünyanın ekonomik büyümesine katkısının gelecek yıl üçte biri aşacağı tahminleri yer aldı.
 
Dünya ekonomisinin bu yıl Covid-19 salgınının etkisiyle yüzde 4,2 küçüleceğinin öngörüldüğü raporda, “Gelecekte Covid-19 aşısının kullanıma sunulmasıyla ve Çin’de ekonomik toparlanmanın giderek hızlanmasıyla birlikte, piyasa güveninin daha da artacağına ve dünya ekonomisinin daha çabuk canlanacağına inanılmaktadır. Önümüzdeki iki yıl dünya ekonomisinin büyümesi yüzde 4 civarında olacak” ifadesine yer verildi. Raporda ayrıca, bütün ülkelere salgından en çok etkilenen gruplara ihtiyaç duydukları desteği sağlamak için politika araçlarını aktif şekilde kullanma çağrısında bulunuldu.

Kaynak:Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

admin

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir