Çin, nüfusun yüzde 70-80’ini 2022 ortasına kadar aşılayacak

Çin, nüfusun yüzde 70-80’ini 2022 ortasına kadar aşılayacak

CDC Direktörü Gao Fu, “Çin’de aşılanma oranının yüzde 70-80’e ulaşmasını umuyoruz. Bu, 900 milyon ila 1 milyar kişi demek. Aşı üretimindeki mevcut duruma göre, Çin, bu hedefe yıl sonu itibarıyla veya en geç gelecek yılın ortasına kadar ulaşabilmeli.” ifadelerini kullandı.

Çin’in önde gelen solunum hastalıkları uzmanı Zhong Nanshan, Tsinghua Üniversitesi ve Brookings Enstitüsü tarafından mart ayının başında düzenlenen bir online forumda yaptığı açıklamada, haziran ayı sonuna kadar ülke nüfusunun yüzde 40’ının aşılanmasının planlandığını belirtmişti.

Büyük çaplı bir aşılama kampanyasının yürütüldüğü Çin’de şubat sonu itibarıyla 52 milyon doz COVID-19 aşısı uygulandı.

Gao, “Tıbbi ürün tedarik ve imalat seviyelerini hızlandırabilirsek, vatandaşların planladığımızdan daha önce aşılanmasını sağlayabiliriz.” dedi.

Çinli ilaç devi Sinopharm şirketi, bu yıl sonuna kadar aşı üretim kapasitesini 1 milyar dozun üzerine çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı. Diğer aşı üreticisi Sinovac ise haziran ayı itibarıyla yıllık aşı üretim kapasitesini 2 milyar doza çıkartacaklarını bildirdi.

Diğer yandan, Çin’in 10’dan fazla ülkeyle aşı araştırma ve geliştirme çalışmaları yürüttüğü bilgisi verildi.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, 7 Mart günü yıllık meclis toplantıları kapsamında düzenlenen basın toplantısında, COVID-19 aşısını küresel bir kamu ürünü hâline getirmeyi amaçlayan Çin’in şu ana kadar 69 ülkeye aşı bağışında bulunduğunu, 43 ülkeye de aşı ihraç ettiğini kaydetmişti.

 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

admin

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir