Çin Dışişleri Bakanı Wang: İkili ilişkilerimizin geleceği ABD’ye bağlı

Çin Dışişleri Bakanı Wang: İkili ilişkilerimizin geleceği ABD’ye bağlı

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, bugün Beijing’de ABD-Çin İş Konseyi (USCBC) Yönetim Kurulu ile video konferans yoluyla bir toplantı gerçekleştirdi. Wang Yi görüşmede, USCBC dahil ABD’li iş ve sanayi çevrelerinin iki ülke arasındaki ilişkilerin normale dönmesine aktif katkı yapmalarını istedi.
 
Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in, ABD Başkanlığı’na seçilmesi nedeniyle Joe Biden’a kutlama mesajı gönderdiğini hatırlatan Wang Yi, “Cumhurbaşkanı Xi Jinping kutlama mesajında, iki tarafın çatışmak yerine birbirine saygı göstermesini ve çifte kazanca dayalı iş birliği kurmasını ümit ettiğini dile getirdi. Çin ve ABD iş birliğine odaklanmalı, anlaşmazlıkları kontrol altına almalı, böylece ikili ilişkileri sağlıklı geliştirip küresel barış ve kalkınmayı hızlandırmak için diğer ülkelerle birlikte çaba harcamalıdır” diye konuştu.
 
Bakan Wang Yi, Çin tarafının diyalog kapısını her zaman açık tuttuğuna dikkat çekerek, iki tarafın diyalog, iş birliği ve anlaşmazlıkları kontrol altına alma maddelerinden oluşan bir listeye uyarak ikili ilişkileri koruyup geliştirmeleri çağrısında bulundu. Görüşmeye katılan ABD’li iş insanları, Çin ile ilişkilere büyük önem verdiklerine işaret ederek, Çin ile diyaloğu güçlendirmeyi, karşılıklı anlayışı yeniden teşkil etmeyi ve ikili ilişkilerin tekrar rayına oturmasını desteklediklerini vurguladı. 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

admin

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir