Ağbaba: Esnaf anketinin sonuçlarını açıkladı

Ağbaba: Esnaf anketinin sonuçlarını açıkladı

Yapılan ankette esnaflar iktidarın pandemi sürecinde verdiği desteğin yetersiz olduğunu belirtirken, Cumhuriyet Halk Partisinin esnafa yönelik çözüm önerilerine daha çok destekledikleri sonucuna ulaşıldı.

Anket sonuçlarına göre; Esnafın %78’i açıklanan destek paketinin yetersiz olduğunu ifade ederken, esnafların %86’sı bu süreçte kira, fatura, vergi borçlarını ödeyemediğini belirtti. Orta ve küçük ölçekli esnafın dahi bu süreçte 250 bin TL’yi aştı.

Esnaf açıklanan destek paketini yeterli bulmuyor

Anket sonuçlarına göre esnaf hükümetin açıklamış olduğu 3 aylık 1000 TL’lik gelir desteğini ve 500 ile 750 TL arasında değişen kira desteğini ve son olarak yeme içme sektörü için açıklanan 2.000 TL ile 40.000 TL destek paketini yeterli bulmuyor.

Anket sonuçlarına göre; Esnafın %78’i açıklanan destek paketinin yetersiz olduğunu belirtirken, %14’ü ise yardımların kısmen yeterli olduğunu belirtmektedir. Esnafın sadece %8’lik kısmı açıklanmış olan gelir desteğini yeterli olarak görüyor.

Esnaf hem çekilen kredilerin taksitlerini ödeyemedi hem de geçmiş birikiminden kaybetti

Anket sonuçlarına göre esnafın sadece %34’ü verilen düşük faizli kredilerden yararlanabildi. Bu duruma göre her 10 esnaftan sadece 3’ü kredi desteklerinden faydalanmış oldu.

Esnafların yüzde 81’i kredi taksitlerini ödeyemediklerini belirtirken, ayrıca faizle ertelenen bu kredileri ilerleyen dönemlerde de tekrar ödemekte zorluk çekeceklerini belirtti.

Kredi taksitlerini ödeyebilen esnaf ise ödemeleri iş yapmalarından kaynaklı olarak değil, başka yerlere borçlanarak ödeme yaptıklarını belirtti.

Esnafın %14’ü ise bu süreçte zorunlu ödemelerini karşılayabilirken, ödemelerini geçmiş birikimlerini kullanarak veya sahip olduğu diğer mal varlıklarını ( ev, araba vb) satarak karşıladığını belirtti.

Bir başka deyişle hem gelir kaybı yaşayan hem de borçlanan esnaf tüm bunlara ek olarak ayrıca elindeki birikimlerini de kaybetmiş oldu.

 

Gelir kaybı 250 bin TL’yi aştı

Covid-19 nedeniyle yaşanan kısıtlamalar veya hâlihazırda yaşanan ekonomik kriz neticesinde esnafın pandemi döneminde gelir ve ciro kaybı yüzde 70’leri aşmış durumda.

Küçük ve Orta ölçekli esnafların yüzde 28’si bu dönemde 50 ila 100 bin lira arası gelir kaybına uğradığını belirtirken, yüzde 34’ü gelir kayıplarının 100 ile 150 bin lira arasında olduğunu ifade etti.

Ankete katılan esnafların yüzde 38’si ise bu süreçte toplam gelir kayıplarının 250 bin TL ve üzeri olduğunu belirtti.

CHP’nin 17 maddelik destek önerisine esnaftan destek var

Esnaflar, Cumhuriyet Halk Partisinin pandemi süreci boyunca esnaflara yönelik açıklamış olduğu destek paketlerine yaşadığı gelir kaybına daha kapsamlı çözüm önerileri getirdiğini düşünmekte.

Ankete katılan esnafların %65’i Cumhuriyet Halk Partisi’nin açıklamış olduğu ‘’17 Maddelik Esnaf Destek Paketi’ ’ve ‘’Esnaf Maaş Koruma’’ paketini yakından takip ediyor.

Cumhuriyet Halk Partisinin esnaf destek paketini takip eden esnafların %81’i Cumhuriyet Halk Partisinin destek paketlerini iktidarın açıklamış olduğu destek paketinden daha olumlu karşılamaktadır. 

Anket linki https://hibya.com/hibyapr/esnafanketi.pdf

Hibya Haber Ajansı

admin

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir