ABD’li şirketlerin üçte ikisi, Çin’deki yatırımlarını artırma planı yapıyor

ABD’li şirketlerin üçte ikisi, Çin’deki yatırımlarını artırma planı yapıyor

Çin’deki Amerikan Ticaret Odası’nın (AmCham) tarafından açıklanan rapora göre Çin’de faaliyet gösteren ABD’li şirketler Çin ekonomisinin büyümesine iyimser bakıyor. Rapor için yapılan araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 75’inin önümüzdeki iki yılda Çin piyasasına dönük beklentilerinin iyimser olduğu, yüzde 81’inin de faaliyet gösterdikleri sektörün büyüyeceğine inandığı kaydedildi.
 
Günlük basın toplantısında bu raporu değerlendiren Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, raporun Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin karşılıklı yarara ve ortak kazanca dayanması gerektiği gerçeğini bir kez daha yansıttığını söyledi. Araştırmaya katılan ABD’li şirketlerin üçte ikisinin Çin’deki yatırımlarını artırmayı planladığını hatırlatan sözcü, bunun yabancı sermayeli şirketlerin Çin piyasasına olan güveninin gün geçtikçe arttığını gösterdiğini ifade etti.
 
Sözcü, “Çin, reformları derinleştirerek dışa açılmayı genişletmeye devam edecek, piyasalaşma ve hukukun üstünlüğüne dayalı uluslararası bir iş ortamı kuracak; ABD’li şirketler dâhil olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinden şirketlerin Çin’de yatırım yapmasına ve iş kurmasına kolaylık sağlayacak; Çinli ve yabancı şirketler arasındaki karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin güçlendirilmesine destek verecek” dedi.
 
Washington’dan açıklık, kapsayıcılık, karşılıklı yarar ve ortak kazanç ilkelerini izleyerek, Çinli şirketlere mantık dışı sınırlamalar getirmeye ve baskı uygulamaya son vermesini istediklerini dile getiren Zhao, Çin’in ABD ile birlikte, işbirliğine odaklanarak anlaşmazlıkları çözmeye, ikili ekonomik ve ticari işbirliğinin sağlıklı gelişmesi için uygun koşullar yaratmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

admin

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir