Ekonomi

ABD: İstihdam 245 bin ile beklenti altında, işsizlik %6,7’ye geriledi

ABD’de Kasım ayında 460 bin artması beklenen istihdam beklentinin altında 245 bin artarken, beklenen işsizlik %6,7 seviyesine gerilemiş oldu. Önceki iki ayın net revizyonu 11 bin olurken, özel sektör bir önceki ayın 877 binlik artışının sonrasında 344 bin arttı. Özel sektörün 540 bin istihdam yaratması bekleniyordu. Koronavirüs pandemisi ve onu kontrol altına alma çabaları nedeniyle istihdam artışında son ayların en düşük seviyesi kaydedilmiş görünmektedir. Belli sektörler halen işe alıma devam etse de, momentumun son ayların en yavaş seviyesinde olduğunu söylemek gerekiyor.

 

Alt kalemlere bakacak olursak; Kasım ayında, nakliye, depolama, profesyonel ve ticari hizmetler ve sağlık hizmetlerinde dikkate değer iş kazançları meydana geldi. Kamu sektörü ve perakende ticarette ise istihdam azaldı. İnşaat sektöründe 27 binlik istihdam artışı var, ancak bu sektördeki toplam istihdam seviyesi Şubat ayının 279K altında. Benzer durum 27 binlik istihdam artıran imalat sektöründe de var, motorlu taşıt ve parçalarında 15K, plastik ve kauçuk ürünlerde 5K istihdam artışı görünüyor, ama toplam imalat sektörü istihdamı da Şubat ayına göre 599K daha düşük. Finansal faaliyetlerde ise 15K artış var. Kamuda, seçim sonrasında beklediğimiz gibi geçici istihdam etkisi çıkarıldığında 99 binlik düşüş görülüyor, bu da 2020 Başkanlık seçimi sayımları için istihdam edilen geçici görevlilerin elemine olmasından kaynaklanıyor. Perakende sektörü de, özellikle mağazalar bazında pandemi kapanmalarının getirdiği etkiyle 35 binlik iş kaybına uğramış durumda.

 

Kasım ayında, 14,8 milyon kişi, pandemi nedeniyle işverenlerinin işlerini kapatması veya kaybetmesi nedeniyle çalışamadıklarını, yani son 4 hafta içinde herhangi bir noktada hiç çalışmadıklarını veya daha az saat çalıştıklarını bildirmiş. Pandemi nedeniyle Kasım ayında iş aramayan, dolayısıyla işgücüne dahil olmayanların sayısı da yaklaşık 3,9 milyona çıkmış. Kasım ayında işgücüne katılma oranı %61,5’e geriledi; bu, Şubat seviyesinin 1,9 puan altında. İşsiz sayılanların işgücüne oranı azalıyor, ancak işgücü havuzu da daralıyor ve bir kısım işsizlik, uzun süreli işsizliğe dönüşüyor.

 

Kötüleşen istihdam dinamikleri itibariyle hanehalklarının aşının gelip kendilerini kurtarmasını bekleyecek kadar zamanları yok. Mali paket konusundaki beklentiler artacaktır, ki iki partinin Kongre nezdindeki müzakerelere yeniden ağırlık vermeleri en azından ilerleme ve niyet olduğunu görmek açısından önemli. Fed de bu ortamda daha fazla beklemeyecektir, Aralık toplantısında agresifleştiklerini göreceğiz ve en azından niteliksel ayarlamalarla piyasanın karşısına çıkacaklardır.

 

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün