1.5 milyar Çinli, ağaç dikmek için buluştu

1.5 milyar Çinli, ağaç dikmek için buluştu

Her yıl 12 Mart, Çin’de Ağaç Dikme Günü olarak kutlanıyor. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping de her yıl olduğu gibi bu yılda gönüllü ağaç dikme faaliyetlerine katılıyor. Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonra, yeşillendirme adımlarını hızlandırmak isteyen dönemin Cumhurbaşkanı Mao Zedong tarafından 1956’da “anavatanı yeşillendirme” çağrısının ardından 12 Mart, Çin’de Ağaç Dikme Günü olarak kutlanıyor.
 
Elinde kazma kürekle ağaç dikmek için halkla buluşan Xi Jinping, “Sadece çevreyi güzelleştirmeye odaklanmamalıyız, aynı zamanda insanların güzel bir çevrede rahat yaşamasını ve çevre ile bütünleşmesini sağlamalıyız. Ağaçları eski nesiller dikti, şimdi gölgelerinde torunları serinliyor. Biz de gelecek nesillere fayda sağlamak için çaba harcamalıyız. Ağaçlandırma esnasında sadece fidan dikmiyoruz, aynı zamanda vatanımızın parlak geleceğinin tohumlarını ekiyoruz” mesajını verdi.
 
Gönüllü ağaç dikimine katılmanın her vatandaşın yasal yükümlülüğü olduğunu belirten Xi, “Dağlar ve nehirler yeşersin, halkın yaşam çevresi daha da güzelleşsin. Çin halkı yeşillendirme ve yeşili koruma sevgisini nesilden nesle aktarmalıdır. Ve orman kaynaklarımızı koruyup geliştirerek daha güzel bir Çin inşa etmek için ortak çaba göstermeliyiz” dedi.
 
Ağaçlandırma verilen özel önem sayesinde Çin’deki yeşil alan büyüklüğü her geçen yıl artıyor. Özel olarak oluşturulan ekolojik bölgelerin yanı sıra tarım amaçlı ağaçlandırma sayesinde de Çin’in tarım gelirleri önemli bir büyüme içinde…

Kaynak:Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

admin

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir